Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daune cauzate de vant - extensie balcon parter
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daune cauzate de vant - extensie balcon parter

Vecinul de la parter si-a facut balcon (extensie) mai mare decat amprenta balcoanelor de la etaj - cu tot cu acoperis de tabla. Daca cade un ghiveci pe acoperisul lui din cauza vantului, cine suporta costul reparatiei? Multumesc
Daca balconul este construit fara autorizatie de construire, vecinul, daca are autorizatie, proprietarul ghiveciului.
Daca executarea constructiei balcon este autorizata si este consemnata in cartea tehnica a imobilului d elocuit in comun raspunde proprietarul ghiveciului
De regula nu se emit autorizatii de extinndere in afara amprentei constructiei