Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia luata din munca din strainatate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia luata din munca din strainatate

Buna ziua, as dorii sa va intreb,lucrez din martie 2007 in Anglia ca self employed, -liber profesionist-,iar de atunci nu mai contribui cu nimic la fondul de pensii in tara, dar as vrea sa am pensia aici in tara, va intreb pe d-voastra daca as putea platii retro acei aproape 8 ani ca sa mii se recunoasca mai tarziu la pensie.
Va multumesc.
george-neagu, moderator
Nu se poate face contract acum si plati pentru perioade din urma. Cand aveti drum in Romania mergeti personal la casa de pensii de care apartineti cu domiciliul din buletin si va faceti contract iar apoi rugati pe cineva sa mearga la ei la caserie lunar sa va platesca contributia sau platiti in contul bancar de la trezorerie pe care sa-l cereti cand faceti contractul. De exemplu acum in decembrie se plateste minim 211 lei.