avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate executa silit un imobil ipotecat pentru un ...
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate executa silit un imobil ipotecat pentru un credit neplatit al unui coproprietar?

Buna ziua, am o intrebare la un caz mai special.

Eu si cu fratele meu detinem prin mostenire cate 3/16 din apartament, restul mama noastra. Eu am facut un credit de nevoi cu ipoteca pe acest apartament la care imi platesc ratele la zi. Fratele meu avea un credit de nevoi fara garantii la alta banca, dar de vreo 5 luni nu a mai reusit sa plateasca ratele si dosarul a ajuns la executor care il someaza sa plateasca in 10 zile sau intreg creditul devine restant.

Din cate am inteles din alte topicuri de aici de pe forum banca poate executa silit un imobil chiar daca creditul nu a avut garantii imobiliare initial si chiar daca e ipotecat la alta banca, insa asta se aplica chiar daca acel proprietar este unul in cota asa mica si sa afecteze un alt coproprietar care isi plateste ratele la zi la ipoteca lui?

Multumesc pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: gabyte00 , utilizator 15:14, 23 Decembrie 2014
gabyte00 a scris:

Cu alte cuvinte, i-as plati fortat fratelui meu datoria. Asta daca nu vreau un co-proprietar strain.
corect
gabyte00 a scris:
Iar acest co-proprietar ar trebui sa intre ca si girant in contractul meu de credit cu ipoteca si sa ii ia locul fratelui meu, nu?
doar dacă acum fratele e girant cu cota lui, ceea ce mă îndoiesc. noul proprietar va avea partea lui liberă de sarcini.

gabyte00 a scris:
Exista vreo cale prin care eu sau mama mea care detine cea mai mare cota sa ne putem opune acestei executari?

nu

gicu13 a scris:

doar dacă acum fratele e girant cu cota lui, ceea ce mă îndoiesc. noul proprietar va avea partea lui liberă de sarcini.



Ba da, el e girant si mama mea la fel cu cotele lor, altfel cota mea de 3/16 era insuficienta pentru a acoperi creditul.
MarianBratu a scris:

Oare exista persoane care ar putea cumpara o astfel de cota? Ce ar face cu ea?


Ma gandesc ca o persoana de rea credinta ar putea sa-mi faca viata un calvar avand in vedere ca un proprietar are destule drepturi chiar si in cota mica.


Ultima modificare: Joi, 25 Decembrie 2014
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantie pentru plata ratelor floarealbastra floarealbastra Parintii mei s-au decis sa imparta apartamentul pe care il detin intre mine si fratele meu, ei locuind de mai bine de 10 ani la tara.In acest timp, eu cu sotul ... (vezi toată discuția)
Executare silita rocorobert rocorobert Buna seara, as dori sa stiu cum se poate efectua o executare silita , in cazul in care imobilul se afla in coproprietate, este ipotecat de rang I in favoarea ... (vezi toată discuția)