Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Posibilitate pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Posibilitate pensionare

Buna Ziua.Am o mare nelamurire,sper ca ma puteti lamuri.

Am varsta de 36 de ani.Intai de toate,mentionez ca am hipoacuzie(ambele urechi) precum si balbism.Acestea le am din cauza ca la varsta de 2 ani am facut meningita si din cauza tratamentului mi-au fost afectati nervii.Prima data am fost diagnosticat undeva in jurul varstei de 15 ani,trei ani mai tarziu(18 ani),am fost clasat militar(inapt)din aceasta cauza.Doresc sa stiu daca pot iesi la pensie de invaliditate,insa sunt niste lucruri carora nu le stiu raspunsul.

Am lucrat legal perioada 1997-1999 muncitor calificat in constructii,specializarea constructor finisor,de atunci pana in prezent ...cu totii stim ce se intampla pe piata muncii in Romania de multi ani.Intrebarile:
1 - as dori sa stiu,in vederea unei pensii de invaliditate,cati ani de vechime minim trebuie sa am.
2 - Ce ar trebui sa platesc retroactiv,care sunt procentele/procentul din salariul minim pe economie si daca se plateste la salariul de acum sau la salariul de atunci(de exemplu,pe anul 2000,cand salariul minim era de 70-100 ron(mai exact 700000-1000000 rol la acea vreme)
3 - In caz ca se va putea iesi la pensie,voi mai putea lucra legal,part time sau full time(ma astept ca lucrurile sa se schimbe in cativa ani)
4 - ce alte beneficii as mai avea.

Nu am fost genul de om si nu sunt genul de om pomanagiu,nu am luat niciodata somaj sau orice altceva,insa stim cu totii cum merge munca in constructii,iar pentru cineva ca mine este foarte greu sa-mi gasesc un loc de munca fiind refuzat deseori la interviuri din cauza hipoacuziei si balbismului,neramanandu-mi decat solutia sa muncesc "pe unde apuc".

Sper sa primesc raspunsuri concrete,v-as ramane recunoscator.Multumesc.
1. Asa cum v-am spus in raspunsul precedent contributia se plateste si are efecte incepand cu data inregistrarii contractului la Casa de Pensii.

2. Nu exista posibilitatea platii retroactive a contributiei pentru pensie.