Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Imputernicire pentru iesirea copilului din tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Imputernicire pentru iesirea copilului din tara

Suntem o familie stabilita de curand in UK. Mai intai am sosit eu, apoi a venit sotul si pentru a-l aduce si pe copil am mers eu din nou in tara si am facut o imputernicire semnata de sotul meu - inainte de a pleca si el, tradusa si legalizata, care mi-a folosit la plecarea mea impreuna cu fiul meu din Romania. Problema este ca acea imputernicire a expirat deoarece notarul la care am facut-o nu a stiut sau a - scapat - sa ma instiinteze ca trebuie facuta pe termen mai lung. Acum intentionez sa merg in Romania in luna februarie 2015 si as vrea sa iau si copilul cu mine. Sotul nu va putea merge - iar in imputernicirea aceea este scris - valabil in cursul anului 2014 - Ce trebuie sa fac?
Sotul dvs va da o alta declaratie ca sa il puteti scoate apoi pe copil din Romania. Declaratia o poate da la ambasada sau consulat.