Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa procedez?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa procedez?

am un contract de intretinere(am mai postat despre asta) cu o persoana in varsta.Ne-am inteles sa reziliem pentru ca nu se mai poate, batrana dorind sa vanda.Intrebare: se poate vinde apartamentul fara sa mai reziliem contractul?Adica daca suntem amandoi de acord cu vanzarea, mai e necesara rezilierea contractului respectiv inainte de vanzare?
Daca consimtiti ca actul sa fie semnat de dvs. in calitate de nud proprietar iar doamna in caliate de beneficiar al contractului de interetinere puteti vinde fara sa mai reziliati contractul.
Problema este a cumparatorului daca va accepta sa cumpere in aceste conditii. Multi nu cunosc aceste aspecte si doresc o vanzare ”curata”.