Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Perioada de recuperare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Perioada de recuperare

Care este perioada in care functionarul public trebuie sa solicite acordarea recuperarilor pentru timpul efectuat peste program? Daca se poate rog si incadrarea juridica. Va multumesc!
1 . Legea nr.188/1999
Art. 117. - Dispoziţiile prezentei legi se completează cu prevederile legislaţiei muncii, precum şi cu reglementările de drept comun civile, administrative sau penale, după caz, în măsura în care nu contravin legislaţiei specifice funcţiei publice.

2. Art. 122 C.mun.
(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.

3. Coroborand cele doua texte de lege reiese ca, functionarul public trebuie sa solicite acordarea recuperarilor pentru timpul efectuat peste program in termen de 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acestora.
Va multumesc!