Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... demisia in cazul functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

demisia in cazul functionarilor publici

Un functionar public poate sa demisioneze si fara preaviz?
Potrivit art.102 teza a II-a din Legea nr.188/1999, demisia isi produce efecte după 30 de zile calendaristice de la înregistrare.

Art. 117 din Legea nr.188/1999 dispune ca, dispoziţiile prezentei legi se completează cu prevederile legislaţiei muncii, precum şi cu reglementările de drept comun civile, administrative sau penale, după caz, în măsura în care nu contravin legislaţiei specifice funcţiei publice.

Prin urmare, cred ca este posibila o demisie fara preaviz si in cazul functionarilor publici.