Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apel prin posta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apel prin posta?

pot trimite prin curier o cerere de apel avand in vedere ca procesul s-a judecat in alt oras? sau trebuie sa ma duc personal?
Cu conditia ca data expeditiei sa se inscrie in termenul din hotarare.
Puteti trimite cererea de apel prin posta , cu confirmare de primire si sa fie la termen.
Nu trebuie sa va prezentati personal sa depuneti cererea de apel la instanta. Cererea se poate trimite si prin posta cu confirmare de primire sau prin curierat, conditia este ca data depunerii la posta sau la curierat sa se incadreze in termenul de apel (nu are importanta daca cererea ajunge la instanta dupa acest termen).
daniela vorovenci a scris:

Puteti trimite cererea de apel prin posta , cu confirmare de primire si sa fie la termen.

Da, dar vedeti sa nu depasiti termenul legal de apel.
Daca il depasiti veti avea probleme.
Data postei se considera data declarari caii de atac.

avocat Claudiu Lascoschi
Da si sa pastrati dovada de la posta pentru orice eventualitate,in cazul in care plicul dvs nu ajunge la termen.Puteti incerca si prin fax.