Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... când este ultima zi - când pot să depun ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

când este ultima zi - când pot să depun Întâmpinarea? Bună ...

când este ultima zi - când pot să depun Întâmpinarea?

Bună ziua !
Vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns:
- la data de 14.10.2020 am primit plicul cu Apelul angajatorului
- pe Adresa Instanță scrie că : în termen de 15 zile de la primire trebuie să depun Întâmpinarea
- potrivit art. 181 Cod de procedura civila, punctul 2, se spune : "când termenul se socotește pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlinește".

Vă rog frumos să îmi explicați ca să înțeleg:
- care este ultima zi când mai pot depune Întâmpinarea ?
.... data de 29.10.2020
sau
data de 30.10.2020 ?

sau
data de 30.10.2020 - deja am ieșit din Termenul de 15 zile ?

Pe 30.10.2020 poate fi depus prin poștă apelul sau la registratura Tribunalului, unde vă este mai simplu. Dacă depuneți prin poștă, faceți cu conținut declarat și păstrați cu grijă confirmarea de primire, chitanța și nota de inventar (în caz că vi se invocă tardivitatea).
Cristina Filimon, Avocat
Ce anume să fac cu conținut declarat ?
Trebuie să scriu ceva pentru instanță ?
Nu. Când mergeți la poștă să solicitați ca să trimiteți un plic cu conținut declarat (nu mergeți cu plicul gata sigilat) iar doamna de la poștă vă pune la dispoziție niște documente pe care trebuie să le completați. În nota de inventari o să treceți "apel dosar nr. ....". Nu e nimic complicat, dar vă recomand să faceți asta ca să fiți acoperit în caz de o eventuală excepție de tardivitate :-).
Dacă nu vreți așa, trimiteți doar cu confirmare de primire.

Succes
Există o diferență între cele 2 forme /variante de trimitere prin Poștă
sau un risc /pierdere a procesului?
Nu. Doar că trimiterea prin conținut declarat rezultă fără echivoc faptul că la 30.10 ați depus cererea de apel și ați expediat-o către tribunal. Din confirmarea de primire nu reiese decât că ați trimis un plic pe 30.10. către tribunal, fără a se cunoaște ce conține plicul respectiv.
Eu personal așa trimit cererea de apel/recurs în ultima zi a termenului, astfel încât să îmi protejez cât mai bine interesele clientului în caz că se invocă tardivitate. E o măsură în plus de precauție, atâta tot.