avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... când este ultima zi - când pot să depun ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

când este ultima zi - când pot să depun Întâmpinarea? Bună ...

când este ultima zi - când pot să depun Întâmpinarea?

Bună ziua !
Vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns:
- la data de 14.10.2020 am primit plicul cu Apelul angajatorului
- pe Adresa Instanță scrie că : în termen de 15 zile de la primire trebuie să depun Întâmpinarea
- potrivit art. 181 Cod de procedura civila, punctul 2, se spune : "când termenul se socotește pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlinește".

Vă rog frumos să îmi explicați ca să înțeleg:
- care este ultima zi când mai pot depune Întâmpinarea ?
.... data de 29.10.2020
sau
data de 30.10.2020 ?

sau
data de 30.10.2020 - deja am ieșit din Termenul de 15 zile ?


Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 07:06, 30 Octombrie 2020
Pe 30.10.2020 poate fi depus prin poștă apelul sau la registratura Tribunalului, unde vă este mai simplu. Dacă depuneți prin poștă, faceți cu conținut declarat și păstrați cu grijă confirmarea de primire, chitanța și nota de inventar (în caz că vi se invocă tardivitatea).
Ultima modificare: Joi, 29 Octombrie 2020
Cristina Filimon, Avocat
Ce anume să fac cu conținut declarat ?
Trebuie să scriu ceva pentru instanță ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Când mergeți la poștă să solicitați ca să trimiteți un plic cu conținut declarat (nu mergeți cu plicul gata sigilat) iar doamna de la poștă vă pune la dispoziție niște documente pe care trebuie să le completați. În nota de inventari o să treceți "apel dosar nr. ....". Nu e nimic complicat, dar vă recomand să faceți asta ca să fiți acoperit în caz de o eventuală excepție de tardivitate :-).
Dacă nu vreți așa, trimiteți doar cu confirmare de primire.

Succes
Există o diferență între cele 2 forme /variante de trimitere prin Poștă
sau un risc /pierdere a procesului?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Doar că trimiterea prin conținut declarat rezultă fără echivoc faptul că la 30.10 ați depus cererea de apel și ați expediat-o către tribunal. Din confirmarea de primire nu reiese decât că ați trimis un plic pe 30.10. către tribunal, fără a se cunoaște ce conține plicul respectiv.
Eu personal așa trimit cererea de apel/recurs în ultima zi a termenului, astfel încât să îmi protejez cât mai bine interesele clientului în caz că se invocă tardivitate. E o măsură în plus de precauție, atâta tot.

Alte discuții în legătură

Trimiterea recursului prin posta ContSters280210 ContSters280210 Buna ziua! Dupa motivarea apelului de catre instanta, atunci cand Curtea de Apel si nici avocatul nu se afla in aceeasi localitate cu tribunalul, se poate ... (vezi toată discuția)
Intampinare ipso ipso Buna ziua. Am proces pe data de 06.09.2010. Trebuie sa depun o intampinare intr-un proces la judecatoria Ramnicu Valcea. Eu sunt din Ploiesti. Stiu ca trebuie ... (vezi toată discuția)
Intampinare prin posta georgerazvan georgerazvan buna ziua .m-ar interesa si pe mine daca se poate trimite o intampinare prin posta .multumesc anticipat (vezi toată discuția)