avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensii

Buna ziua si La Multi Ani!
M-am pensionat anticipat partial in 15.aug.2012.
Dupa 6 luni, in feb.2013 am devenit pensionar pentru limita de virsta.
As dorii sa stiu daca beneficiez de recalcularea pensiei si cum se face aceasta.
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:26, 1 Ianuarie 2015
La ce recalculare va referiti ?
-La trecerea de la pensie anticipata partiala la limita de varsta ?
-Sau la aplicarea indicelui de corectie ?
Doresc sa stiu daca primesc ceva la pensie in afara de cele 5 procente.
Multumesc !
Nu ati raspuns la intrebarile mele.

In mod normal ati beneficiat de o recalculare la trecerea de la pensie anticipata partiala la cea de limita de varsta.
Ati mai beneficiat de o recalculare la trecerea de la indicele de corectie de 1,06,la 1,17.
Incepand cu ianuarie 2015 cuantumul pensiei va fi majorat prin cresterea valorii punctului de pensie de la 790,7 la 830,2.
De alta recalculare mai puteti beneficia doar pentru stagiul adugat(ati mai lucrat)sau mai aveti stagii de cotizare neluate pana la acest moment in calcul si nedepuse in dosarul initial.
Ultima modificare: Joi, 1 Ianuarie 2015
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la recalcularea pensiei in urma deciziei curtii constitutionale tutule tutule buna ziua, as dori sa ma lamureasca cineva de ce nu beneficiez si eu de recalcularea pensiei cu luarea in calcul a indicelui de corectie,cf.dispozitiilor ... (vezi toată discuția)
Poate creste punctajul pensiei fara documente suplimentare? riadna56 riadna56 Buna ziua am iesit la pensie anticipata partial la data de 01.06.2012 cu un punctaj de 1,84225.In luna ianuarie 2013 punctajul a crescut la 1,95279. La ... (vezi toată discuția)
Indicele de corectie pentru 2012 ContSters278009 ContSters278009 Care va fi valoarea indicelui de corectie ,pentru persoanele care au iesit la pensie in anul 2012, si de cand se3 vor acorda aceste drepturi ? Se vor acorda ... (vezi toată discuția)