Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensii

Buna ziua si La Multi Ani!
M-am pensionat anticipat partial in 15.aug.2012.
Dupa 6 luni, in feb.2013 am devenit pensionar pentru limita de virsta.
As dorii sa stiu daca beneficiez de recalcularea pensiei si cum se face aceasta.
Multumesc !
La ce recalculare va referiti ?
-La trecerea de la pensie anticipata partiala la limita de varsta ?
-Sau la aplicarea indicelui de corectie ?
Doresc sa stiu daca primesc ceva la pensie in afara de cele 5 procente.
Multumesc !
Nu ati raspuns la intrebarile mele.

In mod normal ati beneficiat de o recalculare la trecerea de la pensie anticipata partiala la cea de limita de varsta.
Ati mai beneficiat de o recalculare la trecerea de la indicele de corectie de 1,06,la 1,17.
Incepand cu ianuarie 2015 cuantumul pensiei va fi majorat prin cresterea valorii punctului de pensie de la 790,7 la 830,2.
De alta recalculare mai puteti beneficia doar pentru stagiul adugat(ati mai lucrat)sau mai aveti stagii de cotizare neluate pana la acest moment in calcul si nedepuse in dosarul initial.
Carp Mircea, utilizator