Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Folosire vouchere de vacanta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Folosire vouchere de vacanta

Buna ziua, Am nelamuriri cu privire la voucherele de vacanta: angajatul plateste sau nu impozit pe ele, se pot folosi si pentru transport si masa sau doar pentru cazare. Multumesc.
pericle2008, utilizator
Legea nr. 94/2014 abroga dispozitiile potrivit carora angajatorii pot acorda tichete de vacanta numai in cazul in care in anul fiscal anterior au obtinut profit sau venit, dupa caz.

In acelasi timp, voucherele de vacanta vor fi deductibile doar la calculul impozitului pe profit, in limita a sase salarii de baza minime brute pe tara pentru fiecare angajat, pe un an calendaristic.

Conform dispozitiilor legale in vigoare, angajatii vor putea achizitiona cu voucherele de vacanta pachete turistice, de la unitati turistice autorizate de Autoritatea Nationala pentru Turism.