Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vouchere vacanta si cheltuieli de transport pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vouchere vacanta si cheltuieli de transport pentru salariati

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele doua intrebari: 1)care este regimul fiscal al voucherelor de vacanta? sunt sau nu sunt deductibile fiscal? 2) in ce conditii se acopera cheltuielile de transport ale salariatilor pana si de la locul de munca?
Sumele corespunzătoare voucherelor de vacanţă acordate de către angajator sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, în limita a 6 salarii de bază minime brute pe ţară garantate în plată pentru fiecare angajat, pe un an calendaristic.

Nu se cuprind în baza de impozitare lunară a contribuțiilor sociale obligatorii .