Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Voucher vacanta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Voucher vacanta

buna ziua. lucrez la o policlinica privata si ma intereseaza daca valoarea voucherelor este decontata ulterior de la bugetul de stat angajatorului. in alte conditii angajatii nu prea au sanse sa primeasca.
Voucherele de vacanţă sunt integral suportate de către angajator.

Sumele corespunzătoare voucherelor de vacanţă acordate de către angajator sunt deductibile la calculul impozitului pe profit
, în limita a 6 salarii de bază minime brute pe ţară garantate în plată pentru fiecare angajat, pe un an calendaristic. Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată este cel stabilit prin hotărâre a Guvernului.