Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca o firma poate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca o firma poate acorda salariatilor ...

buna ziua,

va rog sa-mi spuneti daca o firma poate acorda salariatilor vouchere de vacanta. daca da va rog sa-mi comunicati si plafonul de acordare si daca sunt deductibile ( cu plata impozitului de 10% pentru sumele acordate).

multumesc
Da, poate acorda.

Nivelul maxim al sumelor care pot fi acordate salariaților sub formă de vouchere de vacanță de către angajatori reprezintă contravaloarea a maximum șase salarii de bază minime brute pe țară, garantate în plată, pentru un salariat, în decursul unui an fiscal. Salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este cel stabilit în condițiile legii.