Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constatarea dreptului de proprietate a unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constatarea dreptului de proprietate a unui teren

Buna ziua. Am mostenit de la parinti un teren. La intocmirea certificatului de mostenitor s-a strecurat o gresala iar ca urmare am fost intabulata cu 500 mp mai putin. Notarul de stat care a intocmit certificatul de mostenitor in 1988 (eram plecata din tara) refuza sa faca rectificarea pe motiv ca nu mai face parte din raza teritoriala si ca nu mai exista arhiva. As putea incepe in Instanta o actiune in constatarea dreptului de proprietate a celor 500 mp dar cu cine sa ma judec?S-au o actiune de obligatie de a face si sa dau in judecata notarul care a facut gresala in certiuficatul de mostenitor. Va rog mult sa-mi raspundeti cum sa procedez.
Daca parintii dumneavoastra detineau act de proprietate si asupra acestei diferente de teren neintabulata solicitati emiterea unui certificat de mostenitor suplimentar in care sa fie inclusa si aceasta suprafata de teren.