Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA devenit platitor de TVA- declaratie 392
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA devenit platitor de TVA- declaratie 392

Buna ziua si La multi ani tuturor

am un PFA care la 01.09.2014 a devenit platitor de tva.
acum am o dilema referitoare la declaratia 392,
ce depun si cum depun?

multumesc
Cum ati devenit platitor de T.V.A.? Ca urmare a depasirii plafonului de 220.000 lei sau prin optiune.

Declaratia 392 o depun platitorii si neplatitorii de T.V.A. care au cifra de afaceri mai mica de 220.000 lei. Deci, o depuneti doar daca ati devenit platitor de T.V.A. prin optiune si pana la sfarsitul anului 2014 nu aveti o cifra de afaceri mai mare de 220.000 lei.
am devenit platitor de TVA prin depasirea plafonului de 220.000 lei .
ce fac in acest caz

multumesc