avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA devenit platitor de TVA- declaratie 392
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA devenit platitor de TVA- declaratie 392

Buna ziua si La multi ani tuturor

am un PFA care la 01.09.2014 a devenit platitor de tva.
acum am o dilema referitoare la declaratia 392,
ce depun si cum depun?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Geo_2008 , utilizator 17:30, 16 Februarie 2015
Cum ati devenit platitor de T.V.A.? Ca urmare a depasirii plafonului de 220.000 lei sau prin optiune.

Declaratia 392 o depun platitorii si neplatitorii de T.V.A. care au cifra de afaceri mai mica de 220.000 lei. Deci, o depuneti doar daca ati devenit platitor de T.V.A. prin optiune si pana la sfarsitul anului 2014 nu aveti o cifra de afaceri mai mare de 220.000 lei.
am devenit platitor de TVA prin depasirea plafonului de 220.000 lei .
ce fac in acest caz

multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 392 CORNEA ADRIAN CORNEA ADRIAN Buna ziua Am un PFA infintat in luna martie 2011. Pana la 31 octombrie 2011 am fost neplatitor de TVA. De la 1 noiembrie 2011 am devenit platitor de ... (vezi toată discuția)
Cum se compl.decl.392 a/b, cand devii platitor de tva in cursul anului? dozo dozo Va rog sa ma ajutati in urmat.situatie : -am fost neplatitoare de tva in perioada ian-aug.2009, iar pt.perioada sept-dec 2009, am platit tva. Cum completez ... (vezi toată discuția)
Plafon venit in scopul inregistrarii de tva ginan ginan Stimati Domni, Care este plafonul venitului pt. care o I.I. neplatitoare de TVA este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA, si la care curs al Euro se ... (vezi toată discuția)