avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Ma numesc Savestita Stan, sint nascuta in 18.04.1959, am lucrat in grupa 2 de munca timp de 18 ani si 4 luni 100%, am stagiu de cotizare de 37 de ani, momentan sint salariata (lucrez din 19.07.1977) si as dori sa stiu cind pot iesi la pensie in mod anticipat, cu sau fara penalizare ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:27, 4 Ianuarie 2015
Limita de varsta la 57 de ani si 5 luni(18/09/2016)
Pensie anticipata(fara penalizare)la 56 de ani si 5 luni(18/09/2015).
Va multumesc, dar cu penalizare pot depune dosarul in data de 18.04.2015, cind implinesc 56 de ani ? Si daca pot, cit dureaza perioada de penalizare ?
Pensia anticipata partiala este tot la 56 de ani si 5 luni(18/09/2015).
1. Perioada de diminuare dureaza pana la 18.09.2016 cand pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta.

2. Se emite o noua decizie de pensionare pentru limita de varsta.

3. Diminuarea pentru 12 luni este de 9%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata fara penalizare ittisottis ittisottis BUNA ZIUA, Am implinit 57 de ani in 06. februarie 2012. Lucrez in invatamant, am o vechime de 37 de ani . Ma pot pensiona anticipat ,cand am 38 de ani de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mystycum mystycum Buna seara,va supun atentiei urmatoarea situatie:tatal meu implineste luna aceasta pe 27 ,63 de ani cu o vechime in munca de 42 ani.As dori sa stiu cand poate ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala ionitaaneta ionitaaneta Buna ziua, Va rog mult o consultatie privind iesirea la pensie anticipata partiala daca intrunesc conditiile si care este procentul de ... (vezi toată discuția)