Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Firma foto video
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Firma foto video

La multi ani!!!
De curand am preluat contabilitatea unei firme care se ocupa cu prestari servicii foto-video. de fapt nu prea am avut ce prelua deoarece nu a tinut nimeni contabilitatea. firma a fost infiintata in 2014 luna iunie si a avut cateva evenimente. investitia a fost destul de mare dar la sfarsit de an firma e pe profit intrebare: cum procedez cand firma va lucra doar pe profit? doar la sfarsit de an poate sa-si ia banii (profitul)?
sper ca m-am facut inteleasa. va multumesc
In cursul anului profitul nu este cert, el devenind certitudine doar la incheierea exercitiului.......
Asa cum a zis si colegul mai sus, profitul este o certitudine doar la sfarsitul anului. Dupa ce se inchide anul, acesta poate fi repartizat ca si dividende, de care beneficiaza asociatii firmei respective.

Pentru a putea "scoate" bani din firma, asociatii, in masura in care particip la activitatea firmei, se pot angaja, astfel beneficiind si de asigurare de sanatate.
multumesc de raspunsuri