Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce pot face cu profitul de la firma?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce pot face cu profitul de la firma?

Buna!Sotul meu are o firma iar la sfarsitul exercitiului financiar a iesit pe profit ! Ce poate face cu profitul? eu i-am explicat ca il poate reinvesti. Intrebare: exista vreo posibilitate ca profitul respectiv sa devina banii lui personali? sper ca m-am facut inteleasa..e o firma mica...un srl..
Va multumesc frumos!
Buna seara,

Profitul unei companii devine al asociatilor in conditiile repartizarii ca dividende si in urma platii impozitului pe dividende in procent de 16%.

Numai bine
Da, sa repartizeze profitul la dividende, si apoi ridica dividendele.
In acelasi timp trebuie sa plateasca impozit pe dividende.
Contabila firmei, cred ca daca era intrebata ar fi stiut aceste lucruri
multumesc mult !