Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare S.R.L. 2 asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare S.R.L. 2 asociati

Salut,

As dori ca in viitorul apropiat sa infiintez o firma cu 2 asociati avand status S.R.L. cu sediul social stabilit intr-un spatiu inchiriat.
As dori de asemenea sa o inregistrez ca platitoare de TVA cat si in Registrul Operatorilor Intracomunitari.

Imi poate recomanda cineva un ghid de actualitate al pasilor/autorizatiilor necesare (mentionez ca este vorba despre un coffee shop 2Go) care trebuie urmati si eventual o estimare de timp/costuri aproximative?

Multumesc,
Ioan M.
ioanmihaila, utilizator
Infiintarea societatii dureaza 5 zile de la data depunerii documetelor la ORC. Costul aproximativ: 1000 lei (inclus capitalul social minim)
Pregatirea documentelor poate dura cel putin 4 zile (depinde cine le intocmeste si daca aveti spatiile necesare desfasurarii activitatii).
Inregistrarea ca platitor de TVA si inregistrarea in ROI -sunt fara costuri si se pot rezolva in alte 5 zile.
Cel mai mult timp va poate lua autorizarea activitatilor, intrucat totul depinde de spatiul in care veti desfasura activitatea comerciala propriu-zisa. Costurile se pot situa intre 1.000 lei (daca aveti nevoie doar de autorizatia de mediu si dsp) si 3.000 euro (daca va sunt necesare dotari si autorizatia isu iar spatiul inchiriat nu le detine). In ambele cazuri estimez un timp de o luna, daca "toate merg ca unse"
La acestea mai puteti adauga timpul si costurile cu dotarea spatiului si amenajarea acestuia.
Mersi de raspuns, inca ceva.
Mi-am facut calculele legate de investitia (incluzand chirie) insa nu stiu exact ce presupun acele controale si autorizatii. Imi puteti detalia sumar va rog? (eventual unde pot gasi normele ce trebuiesc a fi indeplinite)

Multumesc mult!