avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare S.R.L. 2 asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare S.R.L. 2 asociati

Salut,

As dori ca in viitorul apropiat sa infiintez o firma cu 2 asociati avand status S.R.L. cu sediul social stabilit intr-un spatiu inchiriat.
As dori de asemenea sa o inregistrez ca platitoare de TVA cat si in Registrul Operatorilor Intracomunitari.

Imi poate recomanda cineva un ghid de actualitate al pasilor/autorizatiilor necesare (mentionez ca este vorba despre un coffee shop 2Go) care trebuie urmati si eventual o estimare de timp/costuri aproximative?


Multumesc,
Ioan M.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Ianuarie 2015
ioanmihaila, utilizator
Cel mai recent răspuns: ioanmihaila , utilizator 22:48, 3 Ianuarie 2015
Infiintarea societatii dureaza 5 zile de la data depunerii documetelor la ORC. Costul aproximativ: 1000 lei (inclus capitalul social minim)
Pregatirea documentelor poate dura cel putin 4 zile (depinde cine le intocmeste si daca aveti spatiile necesare desfasurarii activitatii).
Inregistrarea ca platitor de TVA si inregistrarea in ROI -sunt fara costuri si se pot rezolva in alte 5 zile.
Cel mai mult timp va poate lua autorizarea activitatilor, intrucat totul depinde de spatiul in care veti desfasura activitatea comerciala propriu-zisa. Costurile se pot situa intre 1.000 lei (daca aveti nevoie doar de autorizatia de mediu si dsp) si 3.000 euro (daca va sunt necesare dotari si autorizatia isu iar spatiul inchiriat nu le detine). In ambele cazuri estimez un timp de o luna, daca "toate merg ca unse"
La acestea mai puteti adauga timpul si costurile cu dotarea spatiului si amenajarea acestuia.
Mersi de raspuns, inca ceva.
Mi-am facut calculele legate de investitia (incluzand chirie) insa nu stiu exact ce presupun acele controale si autorizatii. Imi puteti detalia sumar va rog? (eventual unde pot gasi normele ce trebuiesc a fi indeplinite)

Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatii infiintare magazin mixt kokolyko kokolyko Buna ziua, Inteleg ca pentru infiintarea magazinului mixt este nevoie, pe langa srl, de anumite autorizatii (dsp, dsv, PSI, mediu). Dupa infiintarea ... (vezi toată discuția)
Avize pfa cosmetica mihai822 mihai822 Buna ziua, Am urmarit cu interes si alte subiecte de genul acesta, dar m-ar interesa cazul particular. Pot inchiria printr-un pfa pe care urmeaza sa-l fac un ... (vezi toată discuția)
Dschidere salon coafura - manichiura boby_zb boby_zb Buna seara. sunt nou in domeniu, tocmai am terminat niste cursuri de calificare profesionala (coafor) si asi dori pentru inceput sa imi deschid un mic salon ... (vezi toată discuția)