Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Jigniri in public
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Jigniri in public

Buna ziua!
Daca mi s-au adresat jigniri de catre o persoana in public, cum ma pot apara legal? Care imi sunt drepturile? Va mulumesc.
Din pacate sunt in aceeasi situatie cu d-voastra, am cautat si eu solutii de rezolvare legala dar e aproape imposibil sa se poata face ceva, va scriu ce raspuns am primit de la un avocat cu multa experienta dupa ce l-am consultat: "din pacate acum se baga toti in " ......" si nimeni nu are ce le face ... deci, rezolvarea este sa rabdam, rusinea, batjocura, asta e ...
Puteti promova o actiune in instanta pentru repararea prejudiciului de imagine.

Codul Civil
Art. 72 Dreptul la demnitate
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale.
(2) Este interzisă orice atingere adusă onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.

Art. 73 Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
(2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile.

Art. 1357 Condiţiile răspunderii
(1) Cel care cauzează altuia un prejudiciu printr-o faptă ilicită, săvârşită cu vinovăţie, este obligat să îl repare.
(2) Autorul prejudiciului răspunde pentru cea mai uşoară culpă.
Multumesc pentru raspuns. Cum trebuie sa procedez, concret? Trebuie sa demonstrez cu doi martori prin declaratiile acestora? Si in cel mai bun caz cu ce m-as alege la final, dat fiind ca nu ma intereseaza avantaje financiare, o amenda sau ce anume?

Se formuleaza o cerere de chemare in judecata prin care solicitati instantei obligarea persoanei care v-a jignit la plata unor despagubiri .
Intr-adevar, puteti solicita audierea a doi martori spre a proba prejudiciul moral şi de imagine produs de afirmaţiile respective.