Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asigurare medicala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asigurare medicala

Buna seara, am si eu o nelamurire. Am primit o oferta de lucru in germania si as dori sa stiu in cazul in care imi fac o asigurare de viata sau medicala nu stiu sigur cum se numeste la o firma de asigurari, in cazul unei spitalizari in germania , ar fii luata in calcul aceasta sau numai contractul de munca de acolo? Multumesc anticipat si as dorii un raspun urgent daca se poate. adresa de mail este alyn201026@yahoo.com. O seara buna in continuare si scuze pentru deranj
Nu veţi suporta costurile unei spitalizari din buzunar dvs dacă prezentaţi, în unităţile sanitare germane, cardul european de asigurare de sănătate sau o poliţă de asigurare privată, încheiată în Germania sau în România, după caz.

Asadar, , înainte de plecarea din ţară, să solicitati casei de asigurări de sănătate de care aparţin Cardul European de Asigurare de Sănătate, document care acoperă cheltuielile de spitalizare în Uniunea Europeană în cazul unor situaţii neprevăzute.