Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT DIN STRAINATATE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT DIN STRAINATATE

Buna ziua..am revenit cu o alta problema.Pe scurt:
Eu m-am casatorit in februarie 2006 si in iunie 2006 eram deja separati,el plecand fara sa dea nici o explicatie.Am plecat amandoi in strainatate(fara sa pastram legatura).As dori sa bag eu divortul,m-am informat si am aflat ca trebuie o procura speciala pentru avocat, copia legalizata de la permisul de sedere din strainatate si certificatul de casatorie in original + taxele de judecata.Este adevarat?Poate sa-mi spuna cineva cam cat m-ar costa totul si cat timp dureaza?Daca soacra mea nu vrea sa-mi dea originalul de la certificatul de casatorie exista alta alternativa???(sotul meu este de acord cu divortul si nu avem nici copii, nici bunuri de impartit)
Multumesc
buna seara! am si eu o intrebare, daca divortezi din strainatate, cum poti dupa aceea sa-ti schimbi toate actele fara sa ajungi in tara? unde le poti schimba?
ma refer la buletin, permis de conducere...

multumesc