Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune si testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune si testament

Tatal meu refuza deschiderea succesiunii intre mine si el dupa moartea mamei.
In plus. intentioneaza sa faca un testament notarial unei terte persoane.
Intrucit sunt in joc valori importante, prima intrebare este cum as putea face succesiunea fara acordul lui. A doua intrebare este, in cazul ca a facut testament unei alte persoane, daca as putea recupera bunurile dupa decesul lui?
Cu stima
Multumesc.
In alta ordine de idei, spuneti-mi va rog daca exista vreo modalitate notariala prin care, in baza dreptului meu de mostenitor, as putea bloca o eventuala vinzare/ donatie a bunurilor de catre tatal meu, fara a se ajunge in instanta?
Cu stima
Socol, utilizator
Dvs nu sunteți mostenitor! Pana nu exista un certificat de mostenitor eliberat de notar sau o hotarâre a instantei nu aveti aceasta calitate! Nimeni nu poate vinde dona nimic pana nu se dezbate succesiunea !