avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar instanta pierdut
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar instanta pierdut

Am fost notificata sa depun un nou set de inscrisuri la dosarul aflat deja pe rolul instantei, dar fara termen.
Se mentiona in acea notificare sa refac toate inscrisurile, incepand cu cererea inroductiva si terminand cu actele doveditoare.
Cine raspunde de aceasta fapta?
Pot cere stramutarea dosarului pe motiv de legitima banuiala?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:32, 4 Ianuarie 2015
Faceti cum s-a cerut de instanta.
Nu va complicati inutil...

Mergeti mai intai la arhiva sa studiati dosarul si sa vedeti ce este acolo...
Ultima modificare: Duminică, 4 Ianuarie 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Mergeti mai intai la arhiva sa studiati dosarul si sa vedeti ce este acolo...


Ce sa fac la arhiva, cand in notificare mi se comunica "...pentru refacerea dosarului disparut".
Chiar nu raspunde nimeni pentru aceasta neglijenta, la dosar aveam acte doveditoare sustinerii cererii pe care nu mai am cum sa le mai procur in duplicat.
Ultima modificare: Duminică, 4 Ianuarie 2015
zallyna, utilizator
Daca v-am spus sa mergeti la arhiva mergeti...sa verificati ca sa stiti sigur...
Un dosar nu dispare precum in dosarele X...

Actele se depun in copie conforma cu originalul si nicidecum in original.
Era bine sa fi consultat avocat mai inainte de a sesiza instanta.

Verificati la arhiva si reveniti pe forum dupa aceea dupa ce va lamuriti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate obtine o sentinta lizibila din 1990 ? rodica_post rodica_post Cum se poate obtine o sentinta lizibila din 1990 ? Arhiva pretinde ca nu mai exista dosarul din 1990 si nu poate sa redacteze citet/lizibil de pe o copie a ... (vezi toată discuția)
Se poate cere stramutarea, pentru banuiala legitima, dupa vechiul c.pr.civ.? DUNIC DUNIC Solicit indrumarea dumneavoastra pentru urmatoarea situatie: doresc sa cer stramutarea unei judecati, in faza recursului, pentru banuiala legitima. Procesul ... (vezi toată discuția)
Cerere de stramutare iris9 iris9 Buna ziua. Va rog sa imi spuneti ce trebuie facut pentru a stramuta un dosar la alta instanta de acelasi grad, in alt judet, intr-un dosar civil, pe motive de ... (vezi toată discuția)