Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar instanta pierdut
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar instanta pierdut

Am fost notificata sa depun un nou set de inscrisuri la dosarul aflat deja pe rolul instantei, dar fara termen.
Se mentiona in acea notificare sa refac toate inscrisurile, incepand cu cererea inroductiva si terminand cu actele doveditoare.
Cine raspunde de aceasta fapta?
Pot cere stramutarea dosarului pe motiv de legitima banuiala?
Faceti cum s-a cerut de instanta.
Nu va complicati inutil...

Mergeti mai intai la arhiva sa studiati dosarul si sa vedeti ce este acolo...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Mergeti mai intai la arhiva sa studiati dosarul si sa vedeti ce este acolo...

Ce sa fac la arhiva, cand in notificare mi se comunica "...pentru refacerea dosarului disparut".
Chiar nu raspunde nimeni pentru aceasta neglijenta, la dosar aveam acte doveditoare sustinerii cererii pe care nu mai am cum sa le mai procur in duplicat.
zallyna, utilizator
Daca v-am spus sa mergeti la arhiva mergeti...sa verificati ca sa stiti sigur...
Un dosar nu dispare precum in dosarele X...

Actele se depun in copie conforma cu originalul si nicidecum in original.
Era bine sa fi consultat avocat mai inainte de a sesiza instanta.

Verificati la arhiva si reveniti pe forum dupa aceea dupa ce va lamuriti.