Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public de executie poate sa fie ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public de executie poate sa fie administrator de SRL?

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti daca am calitatea de functionar public in functie de executie , dar si de administrator de SRL , care nu are nicio legatura cu domeniul de activitate in care functionez ca functionar public, apare starea de incompatibilitate?Daca da,unde scrie acest lucru.
Multumesc mult!
Depinde ce functionar public sunteti. Ca politist de exemplu, nu se poate ce vreti dvs.
In administratia publica, iar fisa postului nu are nicio legatura cu obiectul de activitate al SRL-ului.Nu sunt politist.
Multumesc,
arina770, utilizator
Art. 96 din Legea 161/2003:
(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.
....

Puteti sa intrebati ANI pentru un raspuns cat mai exact:
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
arina770 a scris:
Va rog sa-mi spuneti daca am calitatea de functionar public in functie de executie , dar si de administrator de SRL , care nu are nicio legatura cu domeniul de activitate in care functionez ca functionar public, apare starea de incompatibilitate?

În prezent nu mai există situație de incompatibilitate. Aceasta a existat până la finalul anului 2009, când art. 94, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 161/2003 a fost modificat.
Gabriela Pintea, Consilier juridic