avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 286 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen plangere prealabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen plangere prealabila

Art. 296 - Termenul de introducere a plangerii prealabile
(1) Plangerea prealabila trebuie sa fie introdusa in termen de 3 luni din ziua in care persoana vatamata a aflat despre savarsirea faptei.

Intrebari : Poate o persoana sa faca plangere pentru inselaciune dupa 1 an sau 2 de cand fapta s-a produs?
Cel mai recent răspuns: EU_solicitor , utilizator 23:43, 4 Ianuarie 2015
Sigur, inselaciunea nu se sesizeza la plangere prealabila.
Asa este.aveti dreptate!aveam impresia ca daca se prevede impacarea este necesara si plangere prealabila.multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod de procedurã penalã - temei de drept plangere penala puscasMarin puscasMarin Noul Cod de procedură penală. Întrebarea mea este: în temeiul cărui art din Cpp se depune o plângere penală (în vechiul cod era în temeiul art 221) ... (vezi toată discuția)
Prescriptia plangerii penale Narcisa_ Narcisa_ Conform art. 296 (1) Cpp, Plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre ... (vezi toată discuția)
Lovire georgeionica georgeionica ce sanse am sa castig un proces cu daune morale pentru lovire si alte violente fara zile de spitalizare? mentionez ca la savarsirea faptei au fost martori. Va ... (vezi toată discuția)