Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen plangere prealabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen plangere prealabila

Art. 296 - Termenul de introducere a plangerii prealabile
(1) Plangerea prealabila trebuie sa fie introdusa in termen de 3 luni din ziua in care persoana vatamata a aflat despre savarsirea faptei.

Intrebari : Poate o persoana sa faca plangere pentru inselaciune dupa 1 an sau 2 de cand fapta s-a produs?
Sigur, inselaciunea nu se sesizeza la plangere prealabila.
Asa este.aveti dreptate!aveam impresia ca daca se prevede impacarea este necesara si plangere prealabila.multumesc!