Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea numelui copiilor dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea numelui copiilor dupa divort

Am o intrebare , intrebarea este urmataorea...... Cunosc o Doamna care are o Fetita de 11 ani cu un barbat care a parasit-o inainte de a se naste fetita, Acum doamna vrea sa dea divort de el si vrea sa treaca fetita pe numele ei, fetita fiind pe numele fostului sot, cum se procedeaza?
Multumesc anticipat !
MelitaBogdan, utilizator
numele copilului nu se schimba ca urmare a divortului sotilor
Dupa divort d-na solicita schimbarea numelui copilului pe cale administrativa. Problema este ca are nevoie de acordul tatalui copilului, mai exact a fostului sot.
Va multumesc de raspuns.