Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau să întreb și eu ceva eu am o fetita cu primul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau să întreb și eu ceva eu am o fetita cu primul bărbat ...

Vreau să întreb și eu ceva eu am o fetita cu primu bărbat în certificat este el trecut la tata nu am fost căsătoriți și când copilul avea 2 luni ne am despărțit și copilul îl știe de tata pe soțul meu de acum
și suntem căsătoriți și soțul vrea sa treacă fata pe numele lui ce trebuie sa fac
sa luati acordul tatalui copilului fie doar pt schimbarea numelui, fie pt adoptie, ca nu stiu ce intelegeti dvs prin " sa treaca fata pe numele lui "
gi-jane2, moderator
Sa fie pe numele soțului sa nu mai aibe numele tatălui

gi-jane2 a scris:

sa luati acordul tatalui copilului fie doar pt schimbarea numelui, fie pt adoptie, ca nu stiu ce intelegeti dvs prin " sa treaca fata pe numele lui "

Nu puteți schimba numele copilului, fără acordul tatălui din certificatul de naștere. Oricum, nu-i folosește la nimic schimbarea numelui. În certificat va rămâne la rubrica TATA tot numele tatălui din prezent, dacă actualul soț nu o înfiază.
Dapix, utilizator
Cu acordul tatalui, sau cu o hotarare a instantei care sa suplineasca acest acord, ii puteti schimba numele pe cale administrativa, insa daca divortasti candva si dvs va reluati numele anterior, ce faceti cu numele copilului ? Il schimbati iar pe cale administrativa ?
Numele copilului nu se schimba dupa preferintele parintilor, pe copil nu cred ca il incurca ca il cheama ca pe ta-su.