Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie cu clauza de intretinere sau contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie cu clauza de intretinere sau contract de intretinere

Sunt casatorita, nu am copii si am 2 frati. Parintii doresc sa imi lase mie apartamentul in care ei locuiesc, fara ca ceilalti doi frati ai mei si nici sotul meu sa beneficeze de acest apartament, dupa moartea lor.Mentionez ca eu sunt singura care participa la intretinerea parintilor, medicamente, mancare, bani, etc.. Care este formula cea mai convenabila pentru mine.
...donatie cu scutire de raport cu sarcina intretinerii recomand...
Contract de vanzare cumparare cu clauza de drept de abitatie pe toata durata vietii parintilor
Donatia, chiar cu scutire de raport, nu va scuteste de reductiune. Va trebui deci sa dati inapoi ceea ce incalca rezerva succesorala a fratilor. Contractul de vanzare-cumparare cu rezerva dreptului de abitatie este o solutie si mai proasta. Sotul primeste o jumatate de apartament, iar jumatatea dumneavoastra- poate fi reductionata la carerea celorlalti frati daca le incalca rezerva succesorala- ptr ca legea prezuma acel act ca fiind donatie deghizata.

Faceti un contract de vanzare-cumparare in care se face precizarea ca pretul se plateste din bani ce reprezinta bun propriu al dumneavoastra- iar sotul declara ca recunoaste asta.
...2 juristi si trei pareri...
Donatie cu scutire de raport, clauza privind dreptul de habitatie viagera si clauza de intretinere. Scutirea de raport se face tocmai cu scopul de a nu se mai proceda la reductiunea liberalitatilor excesive.
Vanzarea - cumpararea nu este recomandata, intrucat imobilul devine bun comun al sotilor, taxele notariale sunt mult mai mari fata de donatia intre rude de gradul I, iar fratii pot deschide mai tarziu o actiune in simulatie (donatie deghizata).