Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie comunitara anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie comunitara anticipata

Buna seara. Am o mare dilema , asa ca voi trece direct la subiect.
In data de 9 ianuarie anul trecut, mama mea si-a depus actele pentru pensie comunitara anticipata, iar in decursul acestui an, mai exact pe data de 5 ianuarie a primit un raspuns nefavorabil (desi nu acesta face subiectul intrebarii mele), iar unul dintre motivele relatate a fost acela ca nu mai beneficiaza de acea reducere standard a varstei de pensionare ca urmare a faptului ca ea a dat nastere a trei copiii.
Am cautat peste tot pe internet , si nu am gasit nimic in acest sens. Va rog imi puteti spune de fapt care este adevarul?
Lacramioara2014, utilizator
Legea 19/2000 acorda o reducere de varsta pentru nasterea si cresterea unui numar de copii.

Art. 48^2. - (1) Femeile care au realizat stagiul complet de cotizare si care au nascut cel putin 3 copii si i-au crescut pana la varsta de 10 ani beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare dupa cum urmeaza:

a) cu un an - pentru 3 copii;
b) cu doi ani - pentru 4 sau mai multi copii.

Legea 263/2010 nu mai acorda aceasta reducere.
Nu mai exsta aceasta prevedere legala.