avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1974 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii obligatorii PFA traducator
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii obligatorii PFA traducator

Buna ziua,

Sunt traducator PFA, inregistrat la Adm. Financiara, in sistem real, neplatitor de TVA. De asemenea, lucrez si la o institutie de stat.
As dori sa stiu daca pentru anul 2015 s-a modificat procedura de depunere a declaratiilor sau daca au aparut alte declaratii obligatorii.

Declaratia 220 trebuie depusa daca in anul 2014 am inregistrat venit, nu pierdere? In ultimii doi ani nu mi-au primit aceasta declaratie la AF. Mi-au spus ca trebuie depusa doar daca am inregistrat pierdere fiscala.

Mai trebuie sa depun:
392B - pana la 25.02.2014
200 - pana la 25 mai


multumesc.
Cel mai recent răspuns: ailenrocp , utilizator 22:12, 20 Ianuarie 2015
D 220 se depunde doar daca exista modificari fata de cea initiala.
In rest cele doua mai sunt..
imi puteti spune 329B ce este cu ea? Eu depun de ani de zile declaratii si doamna de la Adm financiara nu mi a cerut -o niciodata. Asta e o noutate..dar se pare ca e foarte interpretabil.. eu am depus de ex. 200 si 220 obligatoriu, fie ca am facut ceva fie ca nu...f ciudat aceste diferente de aplicareinterpretare a legii multumesc
Ultima modificare: Marți, 20 Ianuarie 2015
ailenrocp, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere declaratii pfa traducator sonia1978 sonia1978 Buna ziua, Sunt traducator PFA, inregistrat la Adm. Financiara, in sistem real, neplatitor de TVA. Anul trecut in luna ianuarie am depus la Adm. Financiara ... (vezi toată discuția)
Declaratii fiscale pfa teo53 teo53 Am un PFA( coafor) infiintat si inregistrat in mai 2014, ce declaratii fiscale si pana la ce data trebuiesc depuse? Multumesc pt raspuns! (vezi toată discuția)
Declaratii i.i.-neplatitoare de tva, mai exact la o florarie? HugoM HugoM Ce declaratii trebuie sa depun la o I.I. -neplatitoare de tva pe care am infiintat-o in 2013-2014..am citit undeva ca trebuie sa depun 010 si 070 inafara de ... (vezi toată discuția)