Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit pierdut chitanta plata impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

pierdut chitanta plata impozit

Mdea, se intampla oricui....mie mai des#-o

Sunt PFA de anul trecut din martie, am primit decizia de impunere plata impozit pe profit si am platit...
in luna iunie 2008 a fost primul termen pentru trim II, apoi termene in sept si decembrie. am platit pentru trim II, nu stiu cand ca am pierdut chitanta :sorry: si pe 27 august am platit pentru trimestrele III si IV (am platit chiar si primul trim din 2009).
Problema: nu gasesc chitanta pentru plata impozitului pe trim II 2008 si CULMEA.......nu este nici in sistemul lor (Arhiva Fisc).
cum pot sa fac, pe cine sa rog s-o caute si unde??????

Multumesc anticipat
cristif a scris:

Mdea, se intampla oricui....mie mai des#-o

Sunt PFA de anul trecut din martie, am primit decizia de impunere plata impozit pe profit si am platit...
in luna iunie 2008 a fost primul termen pentru trim II, apoi termene in sept si decembrie. am platit pentru trim II, nu stiu cand ca am pierdut chitanta :sorry: si pe 27 august am platit pentru trimestrele III si IV (am platit chiar si primul trim din 2009).
Problema: nu gasesc chitanta pentru plata impozitului pe trim II 2008 si CULMEA.......nu este nici in sistemul lor (Arhiva Fisc).
cum pot sa fac, pe cine sa rog s-o caute si unde??????

Multumesc anticipat

Sa inteleg ca ati pierdut o chitanta de plata a impozitului pe venit anticipat 2008.
Dvs stiind suma totala pe care ati platit-o ca si impozit anticipat pentru 2008, acesta suma se va revedea pe decizia de impunere 2008 pe care o veti primi in viitorul apropiat.

Puteti solicita in scris o copie a chitantei la trezoreria unde a fost platitit impozitul.
Dar inainte de acesta, sfatul meu, mai incercati odata la administratia financiara sa solicitati o fisa sintetica de platitor pe 2008 specificand drei de la ghiseu: doresc fisa listata a impozitul pe venit anticipat 2008. Atentie daca ati pierdut chitanta pentru impozitul anticipat cereti fisa pentru anticipat, daca ati pierdut chitanta pentru impozitul total regularizat cereti fisa acestuia. (Dpv fisc cele doua impozite sunt tratate separat, nu va suparati pe ei asa este metodologia)

Mult succes!

Aveti dreptate este vorba despre o chitanta de plata impozit anticipat (trim II / 2008).
Am primit decizia de impunere plati anticipate pentru anul 2009 si nu apare nici o penalitate sau rest de plata, dar....culmea: am fost la trezorerie si cei de acolo mi-au spus ca nu apare in sistem chitanta pe care am pierdut-o #-o

Incerc la administratia financiara asa cum m-ati sfatuit
Va multumesc, ma duc marti si va tin la curent.
cristif a scris:

Aveti dreptate este vorba despre o chitanta de plata impozit anticipat (trim II / 2008).
Am primit decizia de impunere plati anticipate pentru anul 2009 si nu apare nici o penalitate sau rest de plata, dar....culmea: am fost la trezorerie si cei de acolo mi-au spus ca nu apare in sistem chitanta pe care am pierdut-o #-o

Incerc la administratia financiara asa cum m-ati sfatuit
Va multumesc, ma duc marti si va tin la curent.

Atentie decizia de impunere pentru impozite anticipate 2009 nu are nici o legatura cu impozitul platit sau neplatit pe 2008.
Penalizarile se vor vedea doar in fisa de platitor.

Succes!
Oranina Dumitru, Contabil
mdea....s-a rezolvat, nu se poate. nu e chitanta in sistem...nu e si gata, mai platesc o data #-o
Presupunand ca asa e, ca am uitat si n-am platit.....cand am platit in august 2008 si martie 2009 era o mare problema sa mi se spuna "hei, cucoana, vezi ca platesti cu un trimestru in urma!" Se pare ca e tare greu.

Va multumesc pentru timpul acordat