avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligatii fiscale pentru ONG-uri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligatii fiscale pentru ONG-uri

Bun gasit,


As dori sa stiu ce declaratii trebuie sa depun ANAF, in numele ONG-ului, si care este termenul limita. Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:43, 6 Ianuarie 2015
ONG - urile cu si fara activitate economica sunt in sfera impozitului pe profit, conform art. 13 lit. a) din Codul fiscal. Asociatiile si fundatiile vor depune declaratia anuala de impozit pe profit 101, pana pe data de 25 februarie 2015.
Mai aveti de depus bilantul pana la 30 aprilie 2015.
Cam astea. Daca ati avut si venituri din activitatea economice depuneti declaratia 392b pana pe 25 februarie 2015.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii pentru o asociatie Mona_2014 Mona_2014 Buna ziua! Am infiintat o asociatie anul trecut, dar pana acum aceasta nu a avut activitate. Trebuie depusa vreo declaratie la Finante pentru anul 2014 ? (vezi toată discuția)
In cazul unei asociatii non profit/fundatii.... jewelled jewelled ..... ce Formulare si ce datorii am la bugetul statului in 2014? Am un colaborator cu contract prestari servicii, nu avem profit, strangem fonduri pentru ... (vezi toată discuția)