Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligatii fiscale pentru ONG-uri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligatii fiscale pentru ONG-uri

Bun gasit,

As dori sa stiu ce declaratii trebuie sa depun ANAF, in numele ONG-ului, si care este termenul limita. Multumesc anticipat!
ONG - urile cu si fara activitate economica sunt in sfera impozitului pe profit, conform art. 13 lit. a) din Codul fiscal. Asociatiile si fundatiile vor depune declaratia anuala de impozit pe profit 101, pana pe data de 25 februarie 2015.
Mai aveti de depus bilantul pana la 30 aprilie 2015.
Cam astea. Daca ati avut si venituri din activitatea economice depuneti declaratia 392b pana pe 25 februarie 2015.