Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Declaratii pentru o asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Declaratii pentru o asociatie

Buna ziua!
Am infiintat o asociatie anul trecut, dar pana acum aceasta nu a avut activitate.
Trebuie depusa vreo declaratie la Finante pentru anul 2014 ?
ONG - urile cu si fara activitate economica sunt in sfera impozitului pe profit, conform art. 13 lit. a) din Codul fiscal. Asociatiile si fundatiile vor depune declaratia anuala de impozit pe profit 101, pana pe data de 25 februarie 2015. Se depune chiar si cu zero.
Mai aveti de depus bilantul pana la 30 aprilie 2015 intocmit si semnat de un contabil autorizat membru ceccar.
Mergeti la banca si cereti extrasul de cont de la infiintare pana la 31 decembrie 2014 si apoi completati la zi si registrul de casa. Vor aparea acolo in contabilitate macar cheltuielile de infiintare.