Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim transportatori Germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim transportatori Germania

Buna ziua si La multi ani !
Suntem o firma cu activitate transport rutier de marfuri .Va rog mult sa-mi spuneti cum se procedeaza cu legea privind salariul minim in Germania pentru transportatori ( 8,5 euro/ ora ) .Se va face stat de plata separat sau se va cumula cu salariul realizat de sofer in luna respectiva?
Va multumesc mult ?
Daca angajatii au CIM normale, atunci vor primi salariul prev in contract plus diurna. Daca e vorba de contr de munca temporara, cu un agent de munca temporara, atunci salariul din CMT se va stabili conform grilei de salarii a utilizatorului german. Se va intocmi un singur stat de plata.
C.i.m. cu ce angajator se va semna ?