Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se va face modificarea Regulamentului Intern - pt. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se va face modificarea Regulamentului Intern - pt. includerea zilei de 24.01.2015 ca zi libera legala ?

Personalul institutiei noastre publice are dreptul la zile libere
în zilele de sărbătoare legală,
acestea fiind prevazute si in Regulamentul Intern.

Recent, prin Lege, s-a inclus si data de 24.01.2015
ca zi libera.

Va trebui modificat R.I.
Cum se va face aceasta modificare ?
( includerea in R.I. si a zilei de 24.01.2015 ca zi libera legala )

Pentru aceasta modificare
va trebui sa se faca Adresa oficiala catre Sindicatul salariatilor
sau
pur si simplu se va emite o Decizie interna
prin care se va modifica R.I.,
Decizie ce se va comunica si Sindicatului ?
In practica, cu consultarea sindicatului sau a reprezentantilor salariatilor, dupa caz, unii angajatori emit o decizie de modificare a Reg.Intern , iar altii un act aditional la reg.intern.

Dupa emiterea acestor documente, modificarea este supusa procedurilor de informare.
Va rog sa ma mai lamuriti in legatura cu urmatoarele:

Consultarea Sindicatului se face inainte de emiterea Deciziei ?
Sau doar prin Decizie se comunica Sindicatului modificarile R.I. ,
si se face informarea salariatilor ?
Se face inainte de emiterea deciziei de modificare. Rolul sindicatului este consultativ.
Va multumesc foarte mult pentru ajutor !
Noi am modificat de curand fisa de evaluare a salariatiilor, aceasta fiind si in regulamentul intern.Mai trebuie facuta decizie de modificare in regulament? Oricum aceasta fisa va trece pe la fiecare salariat. Iar acolo unde scrie ca ,,regulamentul intra in vigoare cu data de....'', modificam data si trecem data de cand am facut modificari in regulamentul intern?