avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea maternitatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea maternitatii

Buna ziua.Sunt angajata in cadrul unei companii de telecomunicatii din 20 februarie 2014.Incepand cu data de 01 octombrie am fost promovata la functia de Director magazin cu salariul brut de 2258 lei(1600 lei net),bonuri de masa si bonus din vanzari.Din data de 01 octombrie si pana pe 8 noiembrie am lucrat program normal de 8 ore si 30 minute.Am instiintat managerul direct verbal ca sunt insarcinata pe 01 noiembrie,iar incepand cu data de 05 noiembrie mi-a fost marit programul de lucru la 9 ore. In 18 noiembrie am prezentat la sediul firmei o adeverinta care atesta faptul ca sunt insarcinata si instiintare legata de starea mea de graviditate.Dupa ce am prezentat aceasta adeverinta,am fost obligata la un program de lucru de 10 ore timp de 2 saptamani si apoi o saptamana cu 9 ore.In acest timp am inceput sa am dureri mari de spate deoarece nu aveam posibilitate de a sta pe scaun decat in pauza de masa si la recomandarea medicului am intrat in medical pentru 7 zile(in perioada 15-21 decembrie).In data de 21 decembrie,managerul zonal m-a fortat sa imi iau concediu de odihna pana pe data de 01 ianuarie sub pretexul ca am fost in medical o saptamana ,trebuie sa ma odihnesc si incepand cu 01 ianuarie voi fi mutata in alt magazin,insa nu a luat inca o decizie privind magazinul unde voi lucra(concediul a fost un pretext pentru a cauta o modalitate de a ma concedia).Am fost mutata in alt magazin incepand cu data de 05 ianuarie si ieri am fost anuntata telefonic de un coleg(nu de manager) ca incepand cu luna aceasta se modifica functia din Director de magazin in agent vanzari,pentru luna decembrie nu voi primi bonus din vanzari pentru cele 14 zile lucrate si salariul net va scadea incepand cu luna ianuarie la 1100 net.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Este legal ca angajatorul meu sa imi cresca programul de lucru de la 8 ore 30 min la 10 ore in conditiile in care am dus adeverinta care atesta starea de graviditate si am fost si la medicina muncii(trimisa de manager).nu am posibilitatea de a sta pe scaun.Ce pot face in aceasta privinta?
2.Poate angajatorul sa imi modifice functia si salariul fara ca eu sa semnez un act aditional ?Exista vreo posibilitate sa nu primesc bonus din vanzari pentru cele 14 zile lucrate in decembrie?
3. La calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului,se ia in calcul si bonusul din vanzari?Mentionez ca bonusul din vanzari se vireaza pe cardul de salariu la sfarsitul fiecarei luni.
4.Pentru a ajunge la magazin schimb 3 mijloace de transport in comun si dureaza aproximativ 1 ora si 50 minute.Pot face ceva in privinta asta?Cand am fost mutata nu s-a tinut cont de distanta pe care trebuie sa o parcurg pentru a ajunge la servici.Mentionez ca au o locatie mai aproape de domiciliul meu,insa acolo mai este o colega insarcinata,tot director de magazin care nu are nici un fel de problema cu managerul,dar care de asemenea lucreaza ore suplimentate.
5.Care sunt drepturile si obligatiile mele fata de angajator tinand cont de stare in care ma aflu?
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?Sa astept luna februarie pentru a vedea ce salariu primesc sau sa vorbesc cu administratorul firmei despre situatia mea?Nu stiu daca el este la curent cu deciziile managerului si daca este de acord cu ele.
Va multumesc

Alte discuții în legătură

Angajata insarcinata cu probleme cu angajatorul Andreea2015 Andreea2015 Buna ziua, Sunt insarcinata in 16 saptamani si am probleme cu angajatorul.Lucrez intr-un post de conducere si tocmai am fost informata ca voi fi retrogradata ... (vezi toată discuția)
Cig, demisie, concediere gabi n gabi n La inceputul lunii noiembrie am vorbit cu directorul genral al societatii la care sunt incadrata cu contract de munca pe per.nedeterminata, 8 ore/zi, si i-am ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere copil rebecavalentina rebecavalentina Buna ziua. Am o prietena care pe data de 1 oct s-a angajat cu 8 ore. In noiembrie s-a angajat si in alta parte dar cu 4 ore. Din ianuarie a fost timp de 10 ... (vezi toată discuția)