Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Elemente de activ si pasiv in contabilitatea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Elemente de activ si pasiv in contabilitatea asociatiei de proprietari

Buna ziua
pentru ca de putin timp sunt numita cenzor al asociatiei de domiciliu am nevoie sa ma clarific asupra unor elemente din situatia contabila
In cele doua grupe de mai jos sunt trecute toate elementele pe care le regasesc in situatia contabila din lunile octombrie noiembrie si decembrie
In activ la pct.4 (Restante curente luna precedenta ) apare o restanta in jurul valorii de 14.000 lei care creste de la o luna la alta proportional cu restantele de la locatari
Mentionez ca in listele de plata suma restantierilor este mult mai mica, in jurul valorii de 6000. Restul de 8000 nu stiu ce reprezinta
Am intrebat administratorul si spune ca nu stie ,ba mai mult , sustine ideea ca activul nu e obligatoriu sa corespunda cu pasivul ?! ; am facut diligente si la contabil care se plange de lipsa de timp . Efectiv nu am un raspuns de doua luni .
Detaliat aceasta restanta este evidentiata in contul 461.01 debitori diversi.
1.De unde ar mai proveni aceasta restanta daca pe liste locatarii au mult mai putin, iar facturile sunt platite in termen . Nu vad solduri la nicio factura de utilitati
Despre pasiv nu am de facut obiectii ,valorile amandurora sunt egale .
Va multumesc.

ACTIV
1.Disponibil banesc in casa
2.Disponibil banesc in banca
3.Debitori conform listei de plata la luna....
4.Restante curente luna precedenta -
Alte active :
5.cartele interfon-
6.depozite –
Total ACTIVE LEI 400.000 lei

PASIV
Fond diverse (penalit,diferente)-
Fond rulment -
Fond reparatii-
Fond din dobanzi-
Fond chirii firme –
RADET -
APANOVA-
DISTRIGAZ –
ELECTRICA-
DESEURI MENAJERE-
Impozite si contributii-
Total PASIV- 400.000 lei

Orice inregistrare in contabilitate se face pe baza unui document, va trebui sa verificati din urma de unde provine suma, iar daca nu gasiti este posibil sa fie o suma fictiva care sa acopere o delapidare.Repet, este posibil nu inseamna ca este asa, deci verificati
Activul trebuie sa fie identic cu pasivul ...
Trimiteti-mi un fisier pe email.
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Verificati din ce luna listele de plata nu mai corespund cu restanta este evidentiata in contul 461.01 debitori diversi. Apoi vedeti cum se formeaza diferenta.
ContSters331913, utilizator
Verificati din ce luna listele de plata nu mai corespund cu restanta este evidentiata in contul 461.01 debitori diversi. Apoi vedeti cum se formeaza diferenta.

Asociatiile de proprietari au de cele mai multe ori contabilitatea in partida simpla, nu cred ca este indicat sa o complicati si cu aceste conturi din contabilitate!
@nety36, verificati intai pentru ce fel de evidenta contabila a optat asociatia, tinerea acesteia in partida simpla sau dubla.
Nu are rost sa amestecati termeni de dubla cu situatia soldurilor, pentru evitarea altor greseli.