avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

As vrea sa stiu daca ma pot pensiona anticipat cu o vechime de 25 de ani in munca,in ce conditii si daca perioada facultatii se aduna la vechime Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:18, 7 Ianuarie 2015
Nu va puteti pensiona anticipat cu un stagiu de 25 de ani.
Precizati:
Sexul
Luna si anul nasterii
1965,feminin
aprilie1965
Nu ati precizat luna nasterii.

Cu acest stagiu de cotizare doar limita de varsta la 62 de ani si 10 luni.
Pentru pensie anticipata trebuie sa indepliniti conditia de stagiu intre 42 de ani si 1 luna,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Pentru pensie anticipata partiala trebuie sa indepliniti conditia de stagiu intre 34 si 1 luna,fara stagiul asimilat.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Ianuarie 2015
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata claudiumules claudiumules lucrez din anul 1986 pana in prezent si as dori sa stiu la cati ani pot sa ies la pensie anticipat fara grupa, am varsta de 53 ani . va multumesc (vezi toată discuția)
Ma pot pensiona anticipat? sunt femeie, am varsta de 56 de ani si 6 luni si am o vechime in munca de ... Irina6500 Irina6500 Am varsta de 56 de ani si 6 luni si am o vechime in munca de 31 de ani la care se adauga 5 ani de facultate. Cum pot sa ma pensionez anticipat si ce ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare MuresanCamelia MuresanCamelia Am 49 de ani,31 ani de munca din care : 6 ani,6 luni si 15 zile lucrati in grupa I de munca.La ce varsta ma pot pensiona? (vezi toată discuția)