Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

As vrea sa stiu daca ma pot pensiona anticipat cu o vechime de 25 de ani in munca,in ce conditii si daca perioada facultatii se aduna la vechime Multumesc.
Nu va puteti pensiona anticipat cu un stagiu de 25 de ani.
Precizati:
Sexul
Luna si anul nasterii
1965,feminin
aprilie1965
Nu ati precizat luna nasterii.

Cu acest stagiu de cotizare doar limita de varsta la 62 de ani si 10 luni.
Pentru pensie anticipata trebuie sa indepliniti conditia de stagiu intre 42 de ani si 1 luna,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Pentru pensie anticipata partiala trebuie sa indepliniti conditia de stagiu intre 34 si 1 luna,fara stagiul asimilat.
Carp Mircea, utilizator