Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea unei persoane fizice(nu PFA) de alta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea unei persoane fizice(nu PFA) de alta persoana fizica(nu PFA)

Ce contract ar trebui sa incheie o familie care doreste sa angajeze o bona, spre exemplu?
Si ce taxe ar trebui sa plateasca familia, pentru banii pe care ii plateste bonei ? Ar avea de platit si femeia angajata
ceva?
Bona ar trebui sa isi infiinteze un PFA ( prin care sa-si plateasca taxele si impozitele ) iar familia sa incheie cu aceasta un contract de prestari servicii.
ivancarmen66 a scris:

Ce contract ar trebui sa incheie o familie care doreste sa angajeze o bona, spre exemplu?
Si ce taxe ar trebui sa plateasca familia, pentru banii pe care ii plateste bonei ? Ar avea de platit si femeia angajata
ceva?

Familia incheie C.I.M cu bona conf. art. 10 din Codul Muncii, bona presteaza munca si familia plateste salariu.
Fiecare respecta legislatia aferenta raporturilor de munca. Salariul este calculat conform legislatiei in vigoare, fiecare parte are drepturi si obligatii.

CAPITOLUL I
Incheierea contractului individual de munca
Art. 10. - Contractul individual de munca este contractul in temeiul caruia o persoana fizica, denumita salariat, se obliga sa presteze munca pentru si sub autoritatea unui angajator, persoana fizica sau juridica, in schimbul unei remuneratii denumite salariu.

Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
ivancarmen66 a scris:

Ce contract ar trebui sa incheie o familie care doreste sa angajeze o bona, spre exemplu?
Si ce taxe ar trebui sa plateasca familia, pentru banii pe care ii plateste bonei ? Ar avea de platit si femeia angajata
ceva?

Poate incheia un c.i.m. pe care sa-l inregistreze la ITM in termen de 20 de zile de la data incheierii acestuia.
Taxe:
a) pentru salariat
- contributia individuala de asigurari sociale
- contributia de asigurari sociale de sanatate
- contributia individuala datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj
- impozit pe salarii

b) pentru angajator
- acelasi contributii dar in cote diferite (fara impozit pe salarii) la care se mai adauga: Comision ITM, Contribuţia datorată de angajator la Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale, Cota de contribuţie datorata de angajatori privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

ivancarmen66 a scris:

Ce contract ar trebui sa incheie o familie care doreste sa angajeze o bona, spre exemplu?
Si ce taxe ar trebui sa plateasca familia, pentru banii pe care ii plateste bonei ? Ar avea de platit si femeia angajata
ceva?

Poate incheia un c.i.m. pe care sa-l inregsitreze la ITM in termen de 20 de zile de la data incheierii acestuia.
Taxe:
a) pentru salariat
- contributia individuala de asigurari sociale
- contributia de asigurari sociale de sanatate
- contributia individuala datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj
- impozit pe salarii

b) pentru angajator
- acelasi contributii dai in cote diferite (fara impozit pe salarii) la care se mai adauga: Comision ITM, Contribuţia datorată de angajator la Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale, Cota de contribuţie datorata de angajatori privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale

=D>
saamy a scris:

ivancarmen66 a scris:

Ce contract ar trebui sa incheie o familie care doreste sa angajeze o bona, spre exemplu?
Si ce taxe ar trebui sa plateasca familia, pentru banii pe care ii plateste bonei ? Ar avea de platit si femeia angajata
ceva?

Familia incheie C.I.M cu bona conf. art. 10 din Codul Muncii, bona presteaza munca si familia plateste salariu.
Fiecare respecta legislatia aferenta raporturilor de munca. Salariul este calculat conform legislatiei in vigoare, fiecare parte are drepturi si obligatii.

CAPITOLUL I
Incheierea contractului individual de munca
Art. 10. - Contractul individual de munca este contractul in temeiul caruia o persoana fizica, denumita salariat, se obliga sa presteze munca pentru si sub autoritatea unui angajator, persoana fizica sau juridica, in schimbul unei remuneratii denumite salariu.

=D>