Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Modalitate calcul salariu baza sef serviciu ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Modalitate calcul salariu baza sef serviciu invatamantul superior.

Buna seara!
Va rog, foarte mult, daca lucreaza cineva pe un post de sef serviciu in invatamantul superior sau daca exista cineva care se cunoasca la modul foarte concret si precis algoritmul de calcul pentru salariul de baza al unui sef de serviciu, sa posteze aici.
Multumesc, anticipat, foarte mult.
Practic, sunt putin nedumerit. Am obtinut un post, prin concurs, dar salariul comunicat mi se pare destul de mic (ma rog, raportat la salariul avut anterior). Mi s-a spus ceva de aproximatix 1600 lei (salariu de baza) +spor vechime + indemnizatie de conducere.
Am citit legislatia iar mie calculul imi "da" altceva. In Legea 284/2010, la sef serviciu, la capitolul "Functii de conducere din invatamantul superior", apare doi coeficienti de ierarhizare : 4,98 (gradul I) si 5,23 (gradul II). Din cate am citit, acestia se inmultesc cu indicatorul de referinta de 600 de lei. Practic, sunt doua variante de salariu de baza : 2.988 lei (gradul I) si 3.138 (gradul II). Bun, inteleg din lege ca aceste valori cuprind sporul de vechime la valoarea maxima. In cazul asta, "dam jos" cei 25% si avem noile salarii de baza de: 2.390 (gradul I) si 2.510 (gradul II).
E ceva ce-mi scapa?! Intre 1600 lei (cat mi s-a spus) si 2390 e ceva diferenta.
Mai mult decat atat, am cautat, aleator, niste declaratii de avere de pe la universtitati din tara. Am gasit salariul net (!!!) al unui sef de birou de vreo 3881 lei lunar - asta inseamna peste 5000 lei brut (salariu de baza + toate sporurile), aici:

[ link extern ]

Deci?!?! De ce sunt diferentele astea atat de mari? :O Intre cum am calculat eu, cum mi s-a comunicat si ce am gasit, practic, pe net?!? Care este formula corecta, legala si care sunt valorile salariul de baza pentru sef serviciu ?!?
Multumesc frumos!!
Aqua_blue, utilizator
D-voastra v-ati uitat in anexa I la coeficientii de ierarhizare din "Administratie". Invatamantul superior e in anexa 2, iar coeficientii sunt 4.51 respectiv 4.74.
Trebuie sa tineti cont de faptul ca dintr-un coeficient, un procent de 25% se "scoate" prin formula x100:125 pentru a se afla baza si nu x25/100 minus diferenta. Din calculele mele, netul iese in jur de 1540 lei fara sporuri si alte sume.
In link-ul dat de d-voastra e o declaratie care poate contine un salariu cu spor maxim, diferite premii date de institutie din venituri proprii, stimulente, venituri din diverse proiecte si poate include chiar un cumul de functii, deci nu puteti face astfel de comparatii.
Asa am procedat si eu cand am scos cei 25% din salariul de baza, exact cum ati precizat Dumneavoastra. La un net de 1540 lei (asa cum v-a iesit) rezulta un salariu de baza brut de aprox. 2170 lei, oricum consistent peste valoarea de 1.600 care mi s-a comunicat.
In concluzie, la modul concret, care considerati ca va fi salariul de baza (brut), venitul meu brut (salariu de baza + cele doua sporuri), ca sef de serviciu, in ipoteza in care voi avea salariu de baza + 20% spor vechime + 30 indemnizatie de conducere? Am studii superioare de lunga durata + master si o vechime in munca de peste 17 ani. Multumesc!
Coeficientii de 4.51 respectiv 4.74 pe care i-ati mentionat se refera la "sef birou", nu la "sef serviciu".
Aqua_blue, utilizator
Salariul de incadrare este de 1.571 lei, pentru sef serviciu; este, de fapt, salariul de incadrare pentru administrator financiar I, cu studii superioare, la care se adauga indemnizatia de conducere de 30%. "Privind" la legea care, desi e in vigoare, nu se aplica (Legea 284/2010) si comparand cu salariile pe care le-am vazut, neaplicarea Legii 284/2010 dezavantajeaza "masiv" doar personalul didactic auxiliar ("TESA"). Ca sa exemplific afirmatia, ca sef de serviciu salariul net este aprox. 1900 lei (cu spor de vechime, conducere si "crestere"). In schimb, am observat venituri nete (nu salarii) de 16.000 -19.000 lei (de zece ori mai mari), sigur, din cumul functii, plata cu ora, cercetare...toate cumulate.

Daca s-ar fi aplicat Legea 284/2010, cu anumite "corectii", "plafonari" de numar de norme, diferenta salariale nu ar fi fost atat de mare ci doar de maxim 2 ori, nu de 10 ori. Practic, un sef de serviciu ar fi avut coeficientul de ierarhizare de 5,23 si un prof. univ. cu peste 40 ani - 8,16.