Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functia publica de coducere conform L 330/2009
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functia publica de coducere conform L 330/2009

Conform L 330/2009, functiile publice de conducere vor avea doar treapta II si I. Inteleg ca nu se aplica coeficientii de ierarhizare incepand cu 01 ian. 2010, dar cum se vor face incadrarile ca si functie (denumire)? Adica vor fi incadrati doar ca sef serviciu, sef birou I sau II si atat? (si care vor fi I si care II?)sau vor avea incadrarea (denumirea functiei) ca si in luna decembrie? De exemplu functia publica de conducere de sef serviciu Inspector grad Superior treapta de salarizare 1 cum va fi incadrat incepand cu 01 ian. 2010?
Din pacate, legea 330/2009 nu prevede si modul de incadrare in cele 2 trepte aferente functiilor publice de conducere (singurele prevederi existente se refera la gradele de salarizare pentru posturile de executie)#-o...Mai precizeaza legea ca treapta I a unei functii publice de conducere include si sporul de vechime... Pe cale de consecinta, in lipsa unor precizari sau norme metodologice (care speram ca o sa apara), eu as incadra pe treapta I, pentru ca altfel, pentru treapta II, nu-i mai pot plati separat sporul de vechime (legislatia privind aplicarea acestui spor a fost abrogata de la 01.01).
Ca exemplu practic, functia despre care vorbeati mai sus va fi sef serviciu treapta I, gradatia de salarizare intre 1-5 (conform sporului de vechime avut la 31.12.2009).
Parerea mea:))
Art. 15 din L 330/2009:
(1)Pentru personalul care ocupă o funcţie de conducere, diferenţierea salariilor de bază se face potrivit art. 13, utilizându-se două niveluri de salarizare corespunzătoare celor două grade, respectiv trepte de salarizare în cazul funcţionarilor publici, care conţin indemnizaţia de conducere, sporul de vechime, precum şi sporurile cuprinse în coeficienţii de ierarhizare, prevăzuţi în anexele la prezenta lege.
(2)Nivelul de salarizare corespunzător gradului, respectiv celor două trepte de salarizare în cazul funcţionarilor publici se stabileşte de ordonatorul principal de credite, potrivit prevederilor prezentei legi.

Va trebui sa cereti ordonatorului principal de credite sa va precizeze nivelul treptei de salarizare.
ContSters46197, utilizator