Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Coasigurat -cu venit din pamant inscris la asociatie ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Coasigurat -cu venit din pamant inscris la asociatie agricola

Intrebare:
-in 2014,nerealizand niciun venit, am fost coasigurata la sanatate, sotul care este salariat bugetar ,fiind asigurat.Acum am dobandit teren agricol,3 ha, prin mostenire de la parintii decedati, care este inscris la o asociatie agricola,in alt judet decat cel de domiciliu, care imi va retine din venitul cuvenit taxele si impozitele .
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie pentru a fi asigurata la sanatate in 2015 ?
Mai pot fi considerat in intretinerea sotului ?
Mai pot fi coasigurata?
bebed, utilizator
Pentru a fi asigurat trebuie cotizat lunar, pentru minim un salariu lunar minim pe economie.
Pentru a va pastra calitatea de coasigurat trebuie sa nu inregistrati nici un venit impozabil evidentiat la ANAF.
Terenul agricol mostenit ,de la parinti nu se incadreaza in nici una din categoriile pentru care se datoreaza contributia la sanatate.
Eventualele venituri impozabile insa,obtinute din exploatarea terenului agricol va vor decadea din calitatea de coasigurat si va trebui sa platiti contributia la sanatate aferenta acestor venituri dar nu mai putin de 5.5% din salariul minim brut lunar in cazul arendarii.
Vezi Legea 95/2006art 213, cat si Codul fiscal art 296^21 al.2^2 si al.6.