Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasirea tarii de catre un parinte cu un copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasirea tarii de catre un parinte cu un copil rezultat in afara casatoriei

am urmatoarea problema:viitoarea mea sotie are un copil dintr-o relatie anterioara, fara a fi fost vreodata casatorita cu tatal acestuia.copilul a fost recunoscut de tata, poarta numele acestuia, dar este incredintat mamei (s-ar putea sa fie impropriu spus incredintat, pt ca nu a existat o hotarare judecatoreasca sau ceva de genul asta).poate mama sa paraseasca tara impreuna cu copilul, pe o perioada mai indelungata de timp, bine stabilita, fara acordul tatalui? multumesc anticipat
P.S. tatal nu plateste pensie allimentara, nu contribuie la intretinerea lui
cosmin_buc, utilizator
Daca nu are o hotarire judecatoreasca de incredintare a minorului trebuie sa obtina acordul scris al celuilalt parinte indiferent daca acesta plateste sau nu pensie alimentara
Daca copilul nu a fost incredintat mamei prin hotarare definitiva si irevocabila , nu se poate sa paraseasca tara fara acordul expres al tatalui. In cazul de fata nu are importanta faptul daca parintii copilului au fost sau nu casatoriti.
Deci sunt 2 variante:
1. mama se adreseaza instantei de judecata solicitand incredintarea spre crestere si educare a minorului si prin pronuntarea unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile aceasta va putea parasi tara impreuna cu minorul, fara a fi necesar acordul tatalui;
2. acordul expres al tatalui ca minorul sa poata parasi tara, acord dat in fata unui notar public.
2007_rozi a scris:

Daca copilul nu a fost incredintat mamei prin hotarare definitiva si irevocabila , nu se poate sa paraseasca tara fara acordul expres al tatalui. In cazul de fata nu are importanta faptul daca parintii copilului au fost sau nu casatoriti.
Deci sunt 2 variante:
1. mama se adreseaza instantei de judecata solicitand incredintarea spre crestere si educare a minorului si prin pronuntarea unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile aceasta va putea parasi tara impreuna cu minorul, fara a fi necesar acordul tatalui;
2. acordul expres al tatalui ca minorul sa poata parasi tara, acord dat in fata unui notar public.
mama ar avea castig de cauza in fata instantei avand in vedere ca tatal nu poate face dovada unui loc de munca, sau a faptului ca este capabil sa intretina un copil?
Bineinteles ca mama are toate sansele sa ramana cu copilul....pe langa faptul ca tatal nu munmceste si nu realizeaza venituri care sa-i asigure copilului un trai decent, mai conteaza si faptul ca pana in prezent copilul a stat cu mama si ca tatal nu a contribuit cu nimic la cresterea si educarea lui.
Chiar daca aveti hotarare judecatoreasca de incredintare a minorului nu puteti sa parasiti tara cu minorul fara acordul expres al tatalui. Pentru a nu apela la acordul acestuia trebuie sa obtineti decaderea acestuia din drepturile parintesti lucru care este aproape imposibil in conditiile in care el nu a facut nimic reprobabil impotriva minorului sau sa obtineti o hotarare judecatoreasca in problema deplasarilor in strainatate in care sa demonstrati ca refuzul acestuia nu este in interesul superior al minorului. Legea 272/2004 la art 18 al. 2 stabileste ca este nevoie de acordul expres a ambilor soti legea nefacand referire decat la calitatea de parinte si acolo unde legea nu distinge nici noi nu putem distinge.