Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reglare cont furnizor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reglare cont furnizor

Buna ziua, As dori sa ma ajutati cu urmatoarea probblema: am observat acum ca in luna 07 s-a facut o inregistrare incorecta in ceea ce priveste inregistrarea facturii de energie electrica. S-a inregistrat 401=628 in loc de 605. Intrebarea mea este cum sa fac acum reglarea?! Pot face direct 628=605 sau exista un cont de legatura?
Mentionez ca firma este micro, neplatitoare de TVA.
Multumesc anticipat
In primul rand retineti o chestiune ce va poate ajuta pe viitor:

Orice cheltuiala incepe prin a se debita.

Deci nota dvs a fost 628=401

Reglarea o faceti asa:

-628=-401
605=401
Da aveti mare dreptate, am scris eu gresit, am gandit corect dar am scris gresit, greseala de incepator care nu se justifica...of...atentia asta!
Va multumesc mult de ajutor!