avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Nu mi s-a platit banii din contractul de arenda
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Nu mi s-a platit banii din contractul de arenda

Buna ziua, am facut un contract de arenda eu in calitate de arendator cu o societate comerciala S.R.L IN CALITATE DE ARENDASI . Contract din 2012 pina in 2014. Arendasul a platit sotiei intr-un cont bancar care nu era in contract ci numai eu si plata trebuia sa se faca conform contractului prin mandat postal la adresa mea sau la domiciliul partilor! Sotia mea a avut o procura pt vinzare a terenului in carae se specifica sa faca cadastru sa incasaze banii din vinzarea terenului pentru mine si in numele meu! terenul nu s-a vindut si i-am revocat procura ! nu era specificat in procura sa ridice banii din arenda !doar sa vinda ! Arendasul i-a platit sotiei banii din arenda printr-un cont bancar pe numele sotiei! ARENDASULnu doreste sa stea de vb cu mine si nici sa-mi plateasca banii ce mi se cuvin din arenda spunind ca ia dat sotiei! Sotia nu doreste sa-mi de-a banii! CE POT FACE SA-MI RECUPEREZ BANII! MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: giovanni72 , utilizator 10:49, 10 Ianuarie 2015
O prima varianta ar fi de formulat o cerere in judecata a arendasului, pentru neplata arenzii, situatie in care acesta va veni si se va apara pe motiv ca a platit arenda....sotiei
Dvs veti sustine ca nu vi s-a platit, intrucat nu era specificata in contract plata in contul sotiei. Cum suma nu a fost platita catre Dvs, inseamna ca arendasul nu a platit.

Varianta a II- a Daca suma pe care o aveti de recuperat nu merita efortul, atunci incercati sa fiti mai convingator cu sotia, mai incercati...
va multumesc pentru raspuns! O zi cit mai buna!



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu am incasat banii din contractul de arenda giovanni72 giovanni72 Buna ziua, am facut un contract de arenda eu in calitate de arendator cu o societate comerciala S.R.L IN CALITATE DE ARENDASI . Contract din 2012 pina in 2014. ... (vezi toată discuția)
Contract de arenda... cri_secret_ina cri_secret_ina Am o mare nelamurire! Un proprietar de teren(A) a incheiat o procura la notar(in anul 2006) prin care imputernicea o persoana(B) sa-l reprezinte in vederea ... (vezi toată discuția)
Arendare teren bogdanmarinela bogdanmarinela Un batran - ce nu mai poate munci pamantul din proprietate,vrea sa arendeze o suprafata de teren. Care sunt pasii de urmat si unde trebuie sa se adreseze? ... (vezi toată discuția)