Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita persoana fizica
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita persoana fizica

Buna ziua,

Am o executare silita pe persoana fizica, pentru care am primit adresa de poprire la una din societatile unde am lucrat pana la data 31.05.2014.
In momentul de fata am contract individual de munca la o societate unde nu am primit respectiva adresa de poprire.
Intre timp mi-am deschis un pfa.
Intrebarea mea este daca veniturile din pfa pot fi executate silit.
Multumesc!
Buna ziua!
Banca va da curs popririi conform mentiunilor din adresa de infiintare a popririi. Daca din respectiva adresa reiese clar ca sunt supuse popririi conturile deschise ca persoana fizica si nu si pe cele deschise ca PFA, poprirea se va institui doar asupra conturilor deschise ca persoana fizica.
Ca practica, daca o banca are calitate de tert poprit si debitorul are deschise conturi atat ca PF cat si ca PFA iar din adresa de infiintare a popririi nu reiese clar ce conturi sunt poprite, banca va bloca atat conturile PF cat si conturile PFA si, inainte de a da curs popririi, va solicita clarificari executorului.

Cu stima,
Multumesc frumos pentru raspuns! Ca persoana fizica nu am deschis cont la nici o banca. Intrebarea este daca executorul poate executa silit veniturile mele de pe PFA, incasate prin banca.
Multumesc inca o data.