Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Termen depunere declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Termen depunere declaratia 101

Buna seara

Ma puteti ajuta cu o informatie va rog?La decembrie se mai depune decl 100?Sau depun diresct 101?Pana la ce data se depune 101 si pana cand se plateste impozitul la trim IV 2014
ma mai interesa sa stiu termenul de depunere decl 392 pentru anul 2014 va fi tot 25 feb 2015?Si daca am avut salariati in anul 2015 se mai depune decl 205?

Multumesc!
irinuka2005, utilizator
Nu mai depuneti declaratia 100 in decembrie nu platiti impozit pe profit pentru trimestrul IV.Termenul pentru declaratia 101 este 25 februarie 2015, acelasi termen este valabil si pentru declaratia 392.
2014 a fost ultimul an in care s-a depus declaratia 205
Veti plati impozit pe profit pentru anul 2014 suma declarata in formularul 101, termenul limita fiind termenul de depunere al declaratiei 25 februarie 2015.
Cabinet Expert Contabil, Contabil
Pentru 101 termenul e 25. martie, nu februarie, decat daca faceti comert cu cereale si plante tehnice sau sunteti asociatie/fundatie.
Pentru anul 2014 SE DEPUNE 205. Reglementarea e pentru anul 2015 (adica primul an de nedepunere a 205 va fi 2016 pentru anul 2015)
Termenul de plata pentru impozitul declarat in 101 e tot 25 martie.

Va rog sa intrati pe site-ul ANAF, acolo veti gasi toate informatiile.
adema1980, utilizator
Imi cer scuze, termenele sunt 25 februarie si 25 martie in functie de specificul activitatii.
pt Adema. Declaratia 205 se depune pana in 2 martie
Cabinet Expert Contabil, Contabil
@pentru d-na Diana, termenul de depunere a declaratiei 205 este ultima zi a lunii februarie, asa a fost intotdeauna, nu 2 martie. Puteti spune 2 martie 2015 pentru ca ultima zi din februarie cade intr-o sambata anul acesta iar luna februarie are 28 de zile.
Daca pica intr-o joi si avea 29 de zile, termenul era 29 februarie.
Vedeti aici :
[ link extern ]
adema1980, utilizator
Aici sunt termenele pentru declaratiile care se depun in anul 2015
[ link extern ]
28 februarie este zi nelucratoare, iar urmatoarea zi lucratoare este 2 martie